Mezinárodní a klubová výstava teriérů Nitra 2. - 3. 6. 2001

Počátek června bývá u našich slovenských kolegů již tradičně vyhrazen pro mezinárodní výstavu v Nitře, která je pro teriéry spojená rovněž s klubovou výstavu Slovenského klubu chovatelů teriérů a foxteriérů. Možnost absolvovat během víkendu dvě výstavy je lákavé a slovenský klub letos pro majitele a příznivce KBT přichystal velmi milé překvapení. K posuzování na mezinárodní výstavě byla pozvána paní Una Rigney z Irska, známá chovatelka (ch. st. Arigna) a pro klubovou výstavu byl zvolen neméně zajímavý rozhodčí, pan Bojan Matakovič z Chorvatska, známý a úspěšný chovatel vícero teriérských plemen (ch. st. The Best Colour).

  V sobotu na mezinárodní výstavě bylo předvedeno celkem 21 KBT z ČR, SR, Polska a Ruska. Na paní rozhodčí bylo při posuzování znát, že plemeno je její velkou láskou, ke každému jednotlivému psu přistupovala velmi jemně a trpělivě. Ve třídách dorostu  se předvedli celkem tři dorostenci z vrhu "E" slovenské chovatelské stanice Kerrydom Court. Ve třídách mladých jsme měli možnost vidět syna a dceru českého psa Olido v. Landsberg z ruské ch. st. Aikheneck, která se ve své zemí snaží velmi propagovat evropský "standard" v typu KBT. Ve třídě otevřené psů začíná první opravdová soutěž, ze které jako vítěz zaslouženě vychází český Gaeltacht Iosac Aduaidh, vyšší pes vynikajícího typu, který nezapře anglickou linii Torum´s kolující v jeho žilách. V šampionech se střetli celkem čtyři psi, vítězem se stal dobře známý polský Bhelliom  Age of Miracles a jako druhý se umístil ruský Aikheneck Bluefire´s King, kterého jsme měli možnost vidět na evropské výstavě v Poznani. I když s určitými nedostatky, po svém otci Louisburgh Sea Spray vynikající v typu. O titul CACIB se tedy sešli již zmiňovaní vítězové tříd otevřené a šampionů a také jediný pes z mezitřídy český Aristo Adonis Star, evropský vítěz mladých z Poznaně. Od minulých výstav již více dozrál a byl předveden ve výborné kondici. Paní rozhodčí stála před nelehkým úkolem vybrat toho nejlepšího ze tří rozdílných typů psů. Byli jsme velmi zvědavi, zda dá přednost lehčímu elegantnímu Aristovi, výraznému v typu a temperamentnímu Iosacovi či představiteli linie Balboa ze třídy šampionů. Po dlouhém rozhodování byl titul CACIB zadán psu Bhelliom Age of Miracles a res. CACIB ruskému psu ze třídy šampionů. 

V mezitřídě se předvedly celkem tři feny, jako první se umístila ze Španělska dovezená Vestida para Ganar de La Cadiera, jejímž otcem je Arigna Oskar, pes odchovaný v chov. stanici paní Rigney. Musím dodat, že to samozřejmě v danou chvíli nevěděla. Ve třídě otevřené se sešly dvě sestry z vrhu "D" chov. st. Kerrydom Court a vítězkou se stala Kerrydom Court Dhaulagiri. V šampionech byly předvedeny dvě feny, ruská Aikheneck Bluflame´s Star, sestra zmiňovaného psa ze třídy šampionů a slovenská Bhelliom Ambra. Vítězství v této třídě a posléze i CACIB si odnesla ruská fena a res. CACIB byl zadán vítězce třídy otevřené Kerrydom Court Dhaulagiri. Vítězství této ruské feny jsem předpokládala, je po svém otci velmi dobrá v typu, který Irové žádají. Vítězem plemene se nakonec stal pes Bhelliom Age of Miracles. Paní Rigney posuzovala i skupinu a zvolila právě kerryho, který se nakonec stal i celkovým vítězem výstavního dne (BOD). Myslím, že paní Rigney musela mít radost, protože se představitelé jejího milovaného plemene na této výstavě nevídaně předvedli téměř ve všech dalších finálových soutěžích - nastoupily dvě chovatelské skupiny (jedna - slovenský Kerrydom Court - dokonce o počtu 7 jedinců po třech různých matkách a třech otcích), dva páry a také v soutěži dítě a pes.

Neděle patřila komorní klubové výstavě. Po zhlédnutí posuzování erdelteriérů, kde pan Matakovič rozhodl podle mého názoru navýsost profesionálně a nenechal se, narozdíl od několika jiných rozhodčích zvučných jmen,  ošálit velmi líbivým a profesionálně předvedeným psem z Maďarska, jsem začala být velmi zvědavá na to, jaký bude jeho názor na KBT. Pozdvižení nastalo již ve třídě otevřené psů, protože celkový vítěz z předchozího dne Bhelliom Age of Miracles byl poražen českým psem Kerrydom Court Don Dooley. Pan rozhodčí se závěrečných přehlídek předchozího dne zúčastnil, takže mu tato skutečnost byla jistě velmi dobře známa, přesto se jí nenechal vůbec ovlivnit. Myslím, že u Dona Dooleyho se mu velmi líbila toplinie a temperament, oba psi mají opravdu vynikající zadní partie, Age má prostornější pohyb. Vítězem třídy šampionů se stal ruský Aikheneck Bluefire´s King, titul Klubový vítěz byl zadán Donu Dooleymu. I ve fenách se pořadí obrátilo, vítězkou mezitřídy se stala česká Colete od Rytíře Malovce, vítězkou otevřené Bhelliom Annorien a ve třídě šampionů porazila vítězku předchozího dne sestra Dona Dooleyho Kerrydom Court Dhaulagiri, která nakonec získala i BOB. Tak jako předchozí den, pro kerry blue teriéry na této výstavě teprve všechno začínalo. Nejlepší chovatelskou skupinou (Una Rigney) byla zvolena Kerrydom Court chovatelky MUDr. Zuzany Szövényiové ze SR. Titul junior BIS (nejlepší junior výstavy)  byl stejnou rozhodčí  zadán feně KBT Aikheneck Glory Gannuschka z Ruska. Nejlepším vysokonohým teriérem výstavy (BOG) byla panem Františkem Polehňou zvolena fena KBT Kerrydom Court Dhaulagiri, která nakonec od pana Bojana Matakoviče v konkurenci s velmi pěknou fenou skyeteriéra obdržela i titul Best in Show.  Potvrdila tak své loňské vítězství, kdy stejný titul získala jako teprve 13 měsíční. Připomenu, že titul BIS na české klubové výstavě byl již třikrát po sobě zadán také kerry blue teriérovi, psu Olido v. Landsberg a naše plemeno tak u nás v posledních letech slaví nebývalý úspěch. Třeba to přivede nějaké nové a zapálené chovatele do našich řad.


Club Show - Aikheneck Bluflame´s Star & Kerrydom Court Dhaualgiri

 

 

Jaroslava Poulová