Rozhovor…..

Začátkem února tohoto roku nás svou návštěvou poctila jedna výrazná chovatelská osobnost z Finska, paní Hannele Virtanen (ch. st. Gaeltacht). O finském chovu KBT jste měli možnost si přečíst v minulém čísle zpravodaje. Paní Virtanen se společně se svým manželem Pekkou věnuje chovu KBT 20 let, je aktivní členkou finského Kerry a Wheaten Clubu, v letech 1997-1998 byla dokonce jeho prezidentkou a několik let předtím viceprezidentkou. Nepřijela sama, ale s velmi živým a krásným černým klubíčkem, který pevně věřím bude našemu chovu v budoucnu velmi užitečný. Protože se jí u nás velice líbilo, napadlo mě se s vámi o její názory touto formou podělit……

Věděla jste něco o české kynologii před svou návštěvou České republiky ?

Samozřejmě o vašich českých teriérech, máme ve Finsku několik importů z České republiky a znám ve Skandinávii několik chovatelů KBT, kteří mají české teriéry. A naši přátelé mají vynikajícího malého knírače, který pochází z českých linií. Věděla jsem, že wheatni jsou u vás převážně irského typu.

A o chovu kerry blue teriérů ?

Ano, hodně jsem studovala materiály na Internetu (historii českého chovu KBT) a mám několik fotek, videa a rodokmeny z ČR.

Jaké bylo setkání s realitou ?

U kerry blue teriérů ? Fotografie vypadaly velmi dobře, ale rozhodně většina kerry blue teriérů byla na živo lepší. A bylo velice příjemné osobně se přesvědčit, jak vynikající máte povahy.

Jak byste zhodnotila kerry blue teriéry, které jste viděla na výstavě v Brně a návštěvách u několika našich chovatelů ?

Na výstavě byli psi lepší než feny, ve Finsku to máme už několik let naopak, ale možná, že se to změní.Feny byly spíše samčího typu a velké na můj vkus. Pouze vítězka otevřené třídy měla dostatečně vyjádřen pohlavní výraz, ale zase se mi zdála málo temperamentní. Všichni kerry blue teriéři měli dobrou srst a barvu. A skutečně vynikající hlavy. Většina také měla dobré krky a zadky (rozuměj nasazení prutů a dobře posazené pánevní kosti a sedací hrbol).

Líbil se Vám u nás obzvlášť některý kerry, který stojí za připomenutí ? A proč ?

Samozřejmě Olido v. Landsberg je něco, co stojí za to vidět. Je stejně dobrý jako na fotkách a videu. Pes s vynikajícím pohybem a vůbec celý velmi pěkný a příjemný. Velmi se mi líbila Fantaghiro Braudag, a to i když byla v době mé návštěvy ve vysokém stupni březosti. Více samičí než ostatní, co jsem zde viděla. A velmi, opravdu velmi se mi líbila malá Kerrydom Court Dhaulagiri, má velmi dobře nasazený krk a krátké tělo a není velká, skutečně feminní.

Ze psů, které jste zde viděla, myslíte se, že máme v chovu nějaký problém, kterému bychom měli věnovat více pozornosti ?

Ne, nemyslím, že byste měli nějaký výraznější problém, ale jak víte, není na světe dokonalého psa, na každém je možné alespoň jednu chybičku nalézt. Obecně mohu říct, že jsou čeští KBT velmi dobří a žádáte-li mě, abych něco uvedla, uvedu snad jen, že mnoho z těch, které jsem viděla, mělo strmější přední frontu - nedostatečné předhrudí, což způsobuje nedostatečnou akci předních končetin a nízko nasazený (uložený) krk. Je to u teriérů velmi časté. Měli jsme v dřívějších vrzích stejný problém, ale nyní to je mnohem lepší. A jak už jsem řekla, některé feny byly příliš velké. Mám ráda samičí feny a samčí psy.

Jaké jsou hlavní rozdíly našeho chovu KBT ve srovnání s chovem ve Finsku a ve Skandinávii ?

Zde je možná typ více jednotný než ve Finsku. Máme u nás mnoho rozdílných typů. Vím, že někteří rozhodčí říkají, že jedno plemeno nemá rozdílné typy, pouze dobré a špatné jedince, ale dle mého názoru máme rozdílné typy nebo alespoň já tomu tak říkám. Téměř každý finský chovatel má svůj vlastní typ, který si udržuje. A zde všichni čeští KBT měli dobrou kvalitu srsti, neviděla jsem žádnou vysušenou pudlovitou srst. Někteří u nás připravují srst kerry blue teriérů způsobem jako u pudlů (fénem vyfoukaná do rovna) a je hodně takových ve Skandinávii. Nelíbí se mi to, mám ráda přirozenou jemnou srst. A také jsem byla velmi mile překvapená, že jednotliví chovatelé u vás spolu tak dobře spolupracují.

Co je stejné ?

Kerry je prostě kerry tam nebo tady, přátelský, sdílný a nejbáječnější pes na světě.

Jak se Vám líbila úprava a předvedení našich KBT ?

Každá země a každý chovatel a střihač má svůj vlastní typ úpravy. Čeští KBT byli pěkně upraveni a dobře předváděni. Psi byli velmi disciplinovaní a vychovaní anebo také měli velmi dobrou povahu. Žádné vyštěkávání a napadání v kruhu nebo mimo něj.

Jak se Vám líbila konkrétní úroveň mezinárodní výstavy v Brně, kterou jste navštívila? Jsou nějaké rozdíly oproti Finsku ?

Byla skvělá, kruhy byly velké, ale povrch pro psy velmi kluzký, bylo by dobré použít koberce. Mnoho stánků s nejrozmanitějším zbožím a vůbec celé prostředí velmi pěkné. Co se týče rozdílů, máme trochu odlišné třídy a také barvy stužek/kokard. Možná by bylo jednodušší, kdyby stužku dostal každý pes viditelně hned po ocenění. Jinak závěrečné soutěže byly stejné jako u nás.

Jak se Vám v Brně líbila kvalita psů obecně, úroveň úpravy a předvedení ?

Vynikající psi. Je jenom škoda, že jsem neměla možnost vidět i neděli, protože mám ve Finsku velmi dobré přátele, kteří chovají malé a velké knírače a dobrmany. Ale viděla jsem vynikající briardy, bouviery, bearded collie a mnoho dalších. Po návštěvě Anglie a dalších středoevropských zemí jsem velmi překvapena vysokou úrovní mnoha vašich plemen. Jako typický seveřan jsem si myslela (slyšela od mnoha rozhodčích), že jenom Skandinávie, zvláště pak Finsko, má ty nejlepší psy na světě. Nyní vím, že to tak není…..je to dobré vidět psy v zahraničí a otevřít si oči.

Zaujalo Vás něco zajímavého v jiných plemenech ?

Někteří wheatni (chováme rovněž wheatny), ale ten nejlepší byl ze stejných linií jako naši. A jak jsem řekla již předtím, briardi, bouvieři a velmi pěkný juniorský Airedale teriér.

Můžete to srovnat z Finskem ?

Myslím, že tato jmenovaná plemena by porazila finské psy. Možná i někteří další. Ale teriérská skupina je ve Finsku na vysoké úrovni, možná kerry, který byl v Brně BOB, by mohl zvítězit i u nás, ale ne ostatní teriérská plemena, myslím ty, co jsem viděla ve skupině v Brně. Nemluvím o nízkonohých teriérech, tam nejsem dostatečným odborníkem.

A co závěrem ?

Návštěva v České republice byla nesmírně zajímavá a doufám, že si můj malý chlapec u Vás povede dobře. Nebylo to jednoduché dát štěně do země, kde vím, že je chov KBT na tak vysoké úrovni. Doufám, že bude dostatečně dobrý až vyroste. Vždycky se snažíme dát do zahraničí to nejlepší štěně z vrhu, je to pro chovatelskou stanici ta nejlepší reklama.

Bylo by také zajímavé, pokud by bylo možné získat z vaší země k nám importované sperma ( a možná, že taky z Finska do Čech). Je to složité cestovat z Finska na velké dálky. Letadlem je to velmi nákladné a pro psa stresující a přes Švédsko se nemůžeme vrátit, pokud cestujeme vlastním autem a byli jsme mimo země Evropské unie, protože Švédsko má velmi přísné podmínky pro import i pokud je jenom tranzitní zemí. Takže možná import spermatu může být pro nás vhodný. Máme velmi dobré veterináře, kteří mají s tímto typem inseminace velké zkušenosti, doufejme, že bychom našli takové i u vás v ČR a mohli bychom navázat velmi dobrou spolupráci. Takto jsme velmi úspěšně spolupracovali po léta se Švédskem v době, kdy měli stále ještě karanténu i pro naše psy.

A závěrem mohu jen vyslovit přání podívat se k vám opět někdy v budoucnu (i s mým manželem, který velmi stojí o to mě příště doprovázet) a znovu se setkat s tak milými a profesionálními chovateli.

I my věříme, že naše setkání nebylo poslední a velmi se těšíme na budoucí spolupráci. Děkujeme za rozhovor.

Jaroslava Poulová, Zpravodaj KCHT 1/2000